Dil öğrenmek için her şeyin başında kararlı olmak gerekiyor. Sadece birkaç gün üzerine düşeceğin bir heves mi yoksa ilerleyebildiğin kadar ilerlemek mi istiyorsun? Sonrasında sorulacak soru ise neden başka bir dil değil de ‘bu’ dili öğrenmek istediğin hakkında olmalı. Yüzlerce aktif konuşulan dil arasından neden bunu seçmek istedin, sana gelecekte nasıl kapılar açabilir? Hayatına nasıl yön verebilirsin bu yeni dil ile? Ayrıca son bir soru olarak, seçtiğin dili konuşan insanların kültürü sana uyuyor mu? Ne de olsa her öğrenilen dil, insanı kendi kültürüne çekmeyi dener. Zaman geçtikçe bu kültürün bir parçası olduğunu hissedersin. Eğer cevapların seni tatmin ettiyse devam edebiliriz🎉

İşine yarayacak yöntemleri senin için derledik ve ortaya 9 tane madde çıktı. Belki de uzun süredir düşündüğün ‘o’ dile başlamanın tam zamanıdır, kim bilir? Hadi devam edelim.

Yabancı Dil Öğrenmenin Püf Noktaları

  1. Dil öğrenmenin bir ezber olmadığına inanmalısın. Kelime yükü başta ağır gelebilir ama halledeceksin! Süreci kolaylaştırmak senin elinde.
  2. Olabildiğince farklı öğrenme yolları dene. Bu kişiden kişiye değişecek bir madde. Videolar, kitaplar, siteler… Hangilerinin senin için en iyisi olduğunu bilmiyorsan ilk başta hepsini kullan, temelini de sağlamlaştırmış olursun. Zaten kısa süre içerisinde kendin için en iyi yolu bulacaksın.
  3. Sürekli kullandığın uygulama dillerini o dile çevirebilirsin.
  4. Kendi sözlüğünü oluştur, öğrendiğin her kelime ve kalıbı not al. Öğrenme sıranın yanında alfabe sırasına göre de not alman sürecini daha da kolaylaştırır.
  5. O dili günlük hayatta takip et. Haber başlıklarını incele, sosyal medyada içeriklere göz at, insanlarla iletişime geç… Hem günlük kullanım kalıplarına alışırsın hem de yeni kelimeler öğrenirsin.
  6. Mümkünse anadili olan ülkeye gitmen çok iyi olur. Bu sana günlük konuşma dilini öğretir.
  7. Çocuk kitaplarına göz at, dilinin ağır olmayışı ve kısa oluşu ile dar vakitte de yapabilirsin.
  8. O dildeki popüler film ve dizileri takip et, telaffuzlara da özellikle dikkat etmen gerekiyor. Altyazı tercihi sana kalmış 😏
  9. Boş vakitlerinde aklından geçen düşünceleri çevirmeyi dene, hangi kelimeleri öğrenmen gerektiğini kolaylıkla anlarsın.