Merhaba Sevgili Skolbord Kullanıcısı,

Bu önemli dönemde seninle tekrar iletişim kurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Üniversite tercihleri, hayatımızın dönüm noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor ve bu sürecin senin için en doğru şekilde yönetilmesini istiyoruz.

Yüz binlerce gencin mühim bir kararın şafağında olduğu bu dönemde, tercihlerini yaparken içsel düşüncelerini ve tutkularını asla göz ardı etme. Bu noktada, Skolbord Üniversite Tercih Asistanı olarak, sana doğru yolu bulman konusunda yardımcı olmak istiyoruz.

Tercihlerini yaparken aklında bulundurman gereken bazı önemli noktalar var:

Bir hata:
Üniversite tercihleri için son tarih 8 Ağustos. Yüz binlerce genç, geri dönüşsüz değilse de, önemli bir kararın şafağında. Üniversite tercihleri uzun yıllardır başarı, hayatta kalma, tutunabilme gibi faktörlere göre yapılıyor. Çoğumuz tercihlerimizi bunları düşünerek yaptık.

Başarının anahtarı:
Ve bir şeyi gözden kaçırdık. Biz ne olmak istiyorduk? Bir kısmımız rota değiştirdi, bir kısmımız kişiliğine ters bir meslekte patinaja mahkum oldu, bir kısmımız zamanla alıştı, sevdi. Ama böyle olmak zorunda değildi. Günümüz araştırmaları, alana duyulan merak, ilgi ve sevginin başarının anahtarı olduğunu gösteriyor.

Tesadüf değil:
Uzman alınmasın; ama geleceğine en az şans verilen mesleklerde bile bu böyle. Arkeolog mu olmak istiyorsunuz… Eğer tutkunuz buysa, büyük ihtimalle sizle aynı bölümü paylaşan diğer arkadaşlarınızdan çok daha iyi olacaksınız. Gözünüz ve gönlünüz açık olacak, bu hocaların radarından kaçmayacak, destek göreceksiniz ve devamı gelecek.

Her mesleğin ivmesi:
Günlük işini seven, hevesle yapan, iyi bir arkeologa, her gün sürünerek adliyeye giden bir avukattan daha çok ihtiyaç var. Neden bazı hekimlerin yanında kendimizi diğerlerinin yanında olduğumuzdan daha iyi hissederiz? Kayaları seviyorsanız puanınız iyi diye uçak mühendisi olmaya çalışmayın. Jeolog olun.

Hayat kısa:
İşini severek yapan insanlar sadece başarılı da olmuyor. İlişkileri daha iyi yürütüyor. Daha tatmin edici birliktelikler ve arkadaşlıklar ediniyorlar. Genel sağlıkları bile daha iyi oluyor; bağımlılık, depresyon, anksiyete gibi ruh sağlığı sorunlarına karşı da daha dirençli oluyorlar. Çünkü insanlar ömürlerinin neredeyse üçte birini çalışarak geçiriyor.

En çok kendinizi dinleyin:
Aileniz, bazı hocalarınız ya da kendinizden yaşça büyük bazı yakınlarınızı idealize ediyor, görüşlerini önemsiyor olabilirsiniz. Onları elbette dinleyin. Ama unutmayın; kimse peygamberane içgörülere sahip değil. Onların hayatlarında da minik sefaletler var. Arzunuzun otantik ve size ait olduğundan, elden geldiğince emin olun.

Yeni kapılar açılabilir:
Sevdiğiniz bir bölümü okumak için arzuladığınız kentteki arzuladığınız okula puanınız yetmiyorsa da aldırmayın. Bekleyebilir ya da en yakın seçeneğe yönelebilirsiniz. Siz tutkunuza asıldıkça, yeni kapılar daha kolay açılacak. Kendinizi iyi bir profesörün yerine koyun: Başka bir okuldan, yetenekli, meraklı, arzulu bir öğrenciden destek isteyen samimi bir e-posta alsanız kayıtsız kalabilir miydiniz? Onlar da kalmayacak.

Kayıp balıklar:
Bazılarınız hala ne istediğini, ne sevdiğini keşfedememiş olabilir. Sonuçta bu da çoğu zaman sınıfsal bir lüks. Onlar için tavsiye, temel bilimlere ve alanlara yönelmeleri. Sosyal bilimlerde felsefe, sayısalda fizik ya da matematik okuyabilirsiniz mesela. Bu alanlarda edineceğiniz bilgiler, ilginizi keşfettiğinizde de işinize yarar. Yine de kendinizi yanlış adreste bulursanız ümitsizliğe kapılmayın. Acelesi yok; hayat kısa olduğu kadar da uzun.

İhtiyaç Duyduğunuzda Yanınızdayız:
Skolbord Üniversite Tercih Asistanı Nedir?

Tamamen ücretsiz Skolbord Üniversite Tercih Asistanı ile mevcut üniversite öğrencileri ile etkileşip iletişime geçerek onlara kafandaki tüm soruları sorabilirsin.

Bu süreçte her adımın önemli ve bu karar senin geleceğini şekillendirecek. Skolbord Üniversite Tercih Asistanı olarak, senin yanında durmaktan ve doğru tercih yapman için sana yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Unutma, en doğru tercihleri yapmak için içsel sesini dinlemeyi ve kendi potansiyelini keşfetmeyi unutma. Senin yanındayız ve sana destek olmak için buradayız.

Başarılar dileriz!

Sevgiler,
Skolbord Üniversite Tercih Asistanı Ekibi

Kaynak: https://www.instagram.com/p/CvfRVMuo8tf/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==