Gün içerisindeki yoğunluktan birçoğumuz uğraşlarımızdan dolayı egzersize yeterince vakit ayıramıyoruz. Uzun saatler masa başında hareketsiz kalıyoruz.. Hatta ‘Yarım saatte bir kalkıp odada tur at gel.’ önerisini bile yapamıyoruz. Böyle olunca da özellikle baş ve boyun ağrıları kaçınılmaz oluyor. Sürekli ağrı kesici kullanımının da hem ilaca karşı duyarsızlaşmaya hem de özellikle mide, karaciğer ve böbrek üzerinde şiddeti artan sağlık problemlerine yol açtığını biliyoruz. Bu yüzden sürekli ağrı kesici kullanmak yerine ağrıyı ortadan kaldırmaya çalışmak çok daha iyi bir fikir. Neden bu basit önerileri hayatına katmıyorsun?

Stresi azaltın

Stres, ağrıların en sık görülen nedenlerinden biridir. Stresi azaltmak için meditasyon, yoga, günlük egzersizler gibi teknikleri deneyebilirsiniz. Hayatınızda düzeyi az da olsa strese neden olan gereksiz şeyler varsa onları hayatınızdan çıkarmayı deneyebilirsiniz. Örnek olarak olumsuz haberler ve sosyal medyada tanımadığınız insanların takibini verebiliriz.

Düzenli egzersiz ağrıları azaltıyor

Kaslarınızın düzenli aktivitesi ve güçlenmesi vücut ağrılarını azaltmaya yardımcıdır. Gün içerisinde yapılacak yarım saatlik hafif tempodaki egzersizin yaratacağı fark çok büyüktür. Ayrıca stresi de büyük ölçüde azaltıyor.

Doğru pozisyonda kalın

Özellikle uzun süre bilgisayar başında çalışırken veya telefon kullanırken doğru pozisyon almaya özen gösterin. Ergonomik ürünleri kullanmaya çalışın. Aynı zamanda, uyku ağrılarını engellemek için yastık seçimi de önemlidir. Yastık yüksekliği, baş ve boyun ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Öğünlerin saatlerine dikkat edin

Açlık durumlarında veya öğünler arasında uzun süre aç kalınırsa, kan şekeri düşüklüğü nedeniyle ağrılar ortaya çıkmaktadır. Düzenli ve dengeli öğünlerle kolayca halledebilirsin. Ek olarak günlük su tüketimine dikkat etmeliyiz Günde en az 8 bardak su tüketmeye çalışın. Bunun için hatırlatıcı kullanabilirsiniz.

Sigara ve alkol kullanımını azaltın

Sigara ve alkol kullanımı, zararlarının yanı sıra birçok ağrının sebebi olmakta. Zaten birçok zararının olduğu bilinen bir gerçek. Uzun vadede de birçok hastalığın ortaya çıkışında büyük bir rolleri var. Bu nedenle sigara ve alkol kullanımını azaltmaya çalışın.

Güneş ışığına maruz kalın

Güneş ışınları, vücutta seratonin üretimini artırarak, stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca gün ışığı çeşitli vitaminlerin aktifleşmesine de sebep olmaktadır. Gün içerisinde kapalı alandan kısa süre de olsa çıkıp güneş ışınlarına maruz kalmak gerekiyor. Uzun süre dışarıda kalıyorsanız güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin tabii ki.

Ağrı konusunda doktorunuza danışın

Eğer baş ve boyun ağrılarınız sık sık ortaya çıkıyor veya aşırı şiddetliyse, doktorunuza veya bir sağlık uzmanına danışmayı ihmal etmeyin. Ağrılarla birlikte görülen başka problemleriniz varsa uzman yardımı almaktan çekinmeyin.