Deprem sonrası oluşan travma, kaygı ve stresle baş etmek, zihinsel sağlığını korumak için önemlidir. Öncelikle yaşanan stres ve kaygı gibi duygusal zorluklar sağlık açısından oldukça normal bir durum, bunu kabul etmeniz gerekiyor. Bu önemli aşamayı geçtiyseniz günlük hayatınıza daha hızlı adapte olmak ve sevdiklerinize yardımda bulunmak adına çeşitli adımlar atabilirsiniz.

  1. Acil durum planı hazırlayın ve önlemlerinizi alın. Bu hayati adım kendinizi ve sevdiklerinizi güvende hissettirecek. Uzun vadede stresinizi bir miktar azaltmaya yardımcı olabilir.
  2. Günlük rutinlerinizi sürdürmeye çalışmak için çaba gösterin. Normal bir hayat yaşamak sizide normal hissettirecektir. Kendinize zaman ayırın, uyku düzeninize dikkat edin ve sağlıklı beslenin. Zamanla bedeniniz ve zihniniz güçlenecektir.
  3. Aile ve arkadaşlarınızla vakit geçirin. Onlarla konuşmak, stresi azaltırken moralinizi yükseltir. Bunun yetersiz olduğunu düşünüyorsanız uzman yardımı almaktan çekinmeyin. Online veya yüz yüze psikolojik destek seçenekleri, zor zamanlarınızda size yardım edecektir.
  4. Egzersiz yapın. Fiziksel aktivite endorfin salınımına neden olur ve sizi rahatlatır. Ayrıca, vücudun güçlenmesine yardımcı olur ve zihinsel sağlığı iyileştirir.
  5. Meditasyon, yoga veya derin nefes egzersizleri gibi basit ama etkili gevşeme tekniklerini öğrenin. Rahatlamanıza ve kaygı seviyenizin daha hızlı şekilde azalmasına yardımcı olacak.
  6. Yeni bir hobi veya ilgi alanı bulun. Kendinizi ve zihninizi farklı uğraşlarla meşgul etmek sizi stresten uzaklaştırır.
  7. Sosyal medya ve televizyon gibi kaynaklardan deprem hakkında sürekli bilgi almamaya çalışın çünkü kaygı ve stresi büyük ölçüde arttırıyor. Kendinize ve diğer insanlara olumlu yaklaşın, sevginizi gösterin ve olabildiğince sakin bir tutum sergileyin.
  8. Yeterli miktarda uyku alın ve dinlenin. Vücudun stres altında her zamankinden farklı miktarda uykuya ihtiyacı vardır. Bu az veya çok olabilir. Uyku düzeniniz değiştiyse kendinize bir süre izin verip düzeltmek için acele etmeyin.

Eğer bu adımların sizin için yetersiz geldiğini düşünüyorsanız uzman desteği almaktan asla çekinmeyin. Yaşanan kaygı ve stres bozuklukları tamamen doğal bir durum ve üstesinden gelmeye çalışmak da bunun kadar doğal. Kendinizin umursamaz veya duyarsız olduğu hissine sakın kapılmayın.