1995 yılı sonrasında doğan milenyumların oluşturduğu gruba “Z Jenerasyonu” deniyor. 2022 yılı itibari ile dünyanın ve akademinin yüzde 32’sini oluşturuyor. TÜİK verilerine göre ise Türkiye nüfusunun yüzde 39’u Z kuşağından oluşuyor. 2025 yılında iş gücünün dünyada yüzde 27’sini oluşturmasını beklediğimiz günümüzde bu kuşağa nasıl hitap etmeliyiz sorusu akıllarımıza takıldı.

Kimdir Bu Z Kuşağı?

Dijital çağın ortasına doğmaları sebebiyle bu jenerasyona “dijital yerliler” deniyor. Oxford Dictionaries, Z Kuşağı’nı “1990’ların sonlarında veya 21. yüzyılın başlarında doğan, çok genç yaşlardan itibaren dijital teknoloji, internet ve sosyal medya kullanımına aşina olarak algılanan nesil” olarak tanımlamaktadır. Bu nedenle hızlı bir anlam ve gerçek arayışına giren bu grup, akademide de bize bazı sorular sorduruyor.

Z Kuşağını Yakalamak İçin 8 Saniyeniz Var!

Dikkat süresi oldukça kısa olan Z kuşağının dikkatini çekmek içinse gerekli olan süre 8 saniye! Araştırmalara göre bu sürede ilgisini yakalayacağınız kitlenin meraklarını tatmin ettiğiniz sürece konuşmacıya bağlı tutup onu yönlendirebilirsiniz. Görsel odaklı ve pragmatik çalışan bu zihniyete yaptığınız işi anlatmak için vaktiniz çok dar. Zamanı bu denli kısa olan bu kuşağı yakalamak için iletişimde zamansız çözüm önerileri üretmeliyiz…

İncelemek isterseniz:

https://fastcompany.com.tr/calisma-hayati/z-kusagi-ne-istiyor/

https://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/z-kusagini-yakalamak/